Procedura procesu walidacji i certyfikacji realizowana przez Fundację SVC

SYSTEM SVC

Nadrzędnym celem tworzenia systemu kwalifikacji jest zwiększenie jej wiarygodności. Wiarygodność systemu kwalifikacji w dłuższej perspektywie zależy bezpośrednio od jakości kwalifikacji, które są w tym systemie nadawane. Ta z kolei jest determinowana przez jakość opisu kwalifikacji i jakość procesu walidacji. Czynnikiem wpływającym na jakość kwalifikacji jest również jakość nauczania i uczenia się. Jednak podstawą do nadania kwalifikacji powinien być proces sprawdzenia, czy dana osoba wie, umie i potrafi to, co zostało precyzyjnie określone w opisie danej kwalifikacji.

Dostosowanie kompetencji obywateli do wymagań rynku pracy ma kluczowe znaczenie dla poprawy konkurencyjności, wzrostu zatrudnienia i społecznej spójności Unii Europejskiej, co jest zgodne z głównym celem strategii Europa 2020 (Komunikat Komisji Europejskiej, 2010) – osiągnięciem zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. W związku z tym w polityce Unii Europejskiej kładzie się niezwykle duży nacisk na poprawę systemów kształcenia, a także promowanie uczenia się przez całe życie. Jednym z elementów tej polityki jest rozwijanie mechanizmów walidacji efektów uczenia się uzyskanych poza systemem edukacji formalnej.

Fundacja SVC stworzyła SYSTEM SVC – procedurę walidacji i certyfikacji, której efektem jest jednoznaczne i niepodważalne potwierdzenie nabycia kwalifikacji w danym zawodzie, czego efektem końcowym jest proces certyfikacji. System został stworzony i opracowany w celu realizacji systemu kształcenia opartego na wieloetapowej walidacji i certyfikacji prowadzących do uzyskania formalnego potwierdzenia kwalifikacji. Pracom towarzyszyły starania w zakresie:

  1. Potwierdzenia wiarygodności instytucji.
  2. Zapewnienia rozdziału procesów kształcenia, walidacji, certyfikacji.
  3. Odpowiednich zasobów kadrowych – wysoko wykwalifikowanych egzaminatorów, spełniających wymagania zawarte procedurze
  4. Usystematyzowaniu i powtarzalności systemu walidacji
  5. Stworzeniu metodologii egzaminacyjnej
  6. Jasnych zasadach certyfikacji

Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się, których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję zgodnie z ustalonymi standardami. Nadanie kwalifikacji następuje w wyniku walidacji i certyfikacji.

§1

  1. Fundacja SVC jest właścicielem i zarządcą systemu SVC i zastrzega sobie prawo do wyłącznego posługiwania się zawartą w nim procedurą.
  2. Jest instytucją szkoleniową.
  3. Jest podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia procesu certyfikacji zgodnie z ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r.
  4. Jako Instytucja Certyfikująca, samodzielnie przeprowadza proces walidacji.
  5. Na Instytucji Certyfikująca spoczywa odpowiedzialność za poprawnie przeprowadzony proces walidacji w sytuacji upoważnienia innej instytucji walidującej do przeprowadzenia ww. procesu.

§2

  1. Fundacja SVC zapewnia rozdzielenie procesów kształcenia i walidacji.
  2. Stworzona przez Fundację SVC struktura systemu kształcenia i certyfikacji zapewnia rozdzielenie wszystkich procesów na każdym z etapów zapewniając klarowność systemu. Jednocześnie Fundacja SVC jako instytucja certyfikująca jest gwarantem jakości dla każdego z tych procesów poprzez wprowadzane zasady i procedury.
  3. Walidacja identyfikuje i dokumentuje efekty uczenia się w zakresie danej kwalifikacji.
  4. Walidacja zawsze poprzedza certyfikację.
  5. Metodologia walidacji zaplanowana jest w sposób aby miejsce i czas nie miały wpływu na efekt walidacji.
  6. Walidacja zakończona jest wydaniem certyfikatu oraz suplementu, w którym jasno określone są kwalifikacje i efekty uczenia się jakie nabył kursant.

§3

  1. Fundacja SVC opracowała kompleksowy system kształcenia i certyfikacji dla 63 kwalifikacji. Obejmuje on procedury oraz nadzór nad jakością na każdym etapie od szkolenia poprzez walidację i wydanie certyfikatu. Każda kwalifikacja jest opracowywana zgodnie z założeniami systemu SVC.
  2. Wszystkie 63 kwalifikacji potwierdzone są zgodnie z wymaganiami i spełniają WARUNKI UZNANIA KWALIFIKACJI NA POTRZEBY MIERZENIA WSKAŹNIKÓW MONITOROWANIA EFS zgodnie z załączoną listą sprawdzającą.
    Lista sprawdzajaca kwalifikacje SVC

§4

  1. Egzaminatorzy pracujący dla Fundacji SVC biorący udział w procesie walidacji i certyfikacji zobowiązani są do zdania egzaminu z zakresu swojej profesji i posiadać uprawnienia egzaminatora SVC.
  2. Egzaminatorzy muszą spełniać odpowiednie kryteria : wykształcenie wyższe, bardzo dobra znajomość zakresu szkolenia, minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe w danym zakresie.
  3. Wymagania dla operatora egzaminu – wykształcenie wyższe, minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe potwierdzone w CV.
  4. Egzaminatorzy podpisują oświadczenie o zachowaniu poufności oraz bezstronności w procesie walidacji.
  5. Egzaminatorzy zobligowani są do przygotowania procesu walidacji, który składa się z pytań zamkniętych (testowych) oraz otwartych (praktycznych).
  6. Egzaminatorzy zobligowani są do dokonania weryfikacji efektów walidacji w ciągu 7 dni od podejścia uczestników do procesu walidacji.
  7. Egzaminatorzy zobligowani są do przedstawienia klarownego systemu oceniania.
  8. Egzaminatorzy zobligowani są do dostarczenia na miejsce egzaminu odpowiedniej ilości egzemplarzy testu egzaminacyjnego.
  9. Egzaminatorzy odpowiedzialni są za zapewnienie odpowiednich warunków egzaminu, zebrania podpisów na liście obecności od uczestników podchodzących do egzaminu.
  10. Egzaminatorzy zobowiązani są do wypełnienia protokołu z egzaminu.

§5

  1. Baza pytań egzaminacyjnych dotyczy uzyskanych w procesie szkolenia efektów uczenia się, z zakresu wiedzy zawodowej, umiejętności specjalistycznych oraz kompetencji społecznych, wymaganych dla danej kwalifikacji.
  2. System SVC wdrożył na etapie walidacji przeprowadzanie egzaminów pisemnych, w formie testów.
  3. Test egzaminacyjny składa się z pytań zamkniętych (teoretycznych) i otwartych (praktycznych).
  4. Przed przystąpieniem do egzaminu, kursanci są zapoznawani z zasadami przeprowadzenia egzaminu(forma, czas trwania, punktacja).
  5. Wymagany wynik egzaminu pisemnego uprawniający do otrzymania Certyfikatu SVC potwierdzającego osiągnięcie określonej kwalifikacji wynosi: 75% pytania zamknięte (część teoretyczna), 60% pytania otwarte (część praktyczna).
  6. Testy egzaminacyjne są sprawdzane przez certyfikowanych Egzaminatorów, którzy gwarantują trafny i rzetelny sposób oceniania.
  7. Wszystkie etapy procedury egzaminacyjnej są monitorowane przez dedykowany zespół pracowniczy, zarówno w sposób zdalny jak i bezpośredni kontakt.
  8. Fundacja SVC zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia monitoringu podczas Egzaminu przez przedstawiciela Firmy. Celem monitoringu jest: potwierdzenie przeprowadzenia Egzaminu zgodnie z procedurami SVC, potwierdzenie osobistej obecności Egzaminatora/Operatora Egzaminu SVC, potwierdzenie ilości i tożsamości osób zgłoszonych do kwalifikacji, potwierdzenie miejsca realizacji Egzaminu.

§6

  1. Certyfikacja jest wynikiem pozytywnej weryfikacji walidacji.
  2. Certyfikat potwierdza nabycie kwalifikacji zgodnie z ramą kwalifikacji SVC a jego załącznik stanowi suplement, który zawiera wyszczególnione efekty uczenia się.
  3. Certyfikat posiada swój numer i wpisany jest do ewidencji wydanych certyfikatów.
  4. Certyfikat wydawany jest na podstawie wyniku egzaminu dostarczonego przez egzaminatora, potwierdzającego.
  5. Certyfikat zawiera Imię i nazwisko, numer certyfikatu, datę egzaminu, kwalifikację, wynik egzaminu, podpis przedstawiciela Instytucji Certyfikującej SVC.
  6. Suplement do certyfikatu zawiera Imię i nazwisko, nazwę certyfikatu, kod kwalifikacji SVC, wykaz efektów uczenia się, podstawę wydania certyfikatu, skalę ocen, przebieg kształcenia zakończonego uzyskaniem certyfikatu, podpis przedstawiciela Instytucji Certyfikującej SVC.

§7

  1. Osoba egzaminowana ma prawo wglądu w swój egzamin i zapoznania się z oceną na pisemny wniosek.
  2. Możliwe jest złożenie reklamacji na przeprowadzony egzamin. Reklamacja zgłaszana jest na formularzu reklamacyjnym.